Jump to Navigation

pan flütü

Malzemeler:
Uygulama Basamakları: 

1.çift taraflı yapışkan banttan,kartonun boyuna uygun şekılde iki parcayı kartonun iki köşesine yapıstır ve bantların üzerindeki kagıdı çıkart

2.kartonu yapışkan bantlar aşşagıda ve yukarıda kalacak şekilde çevirip pipetleri sıra ile kartona yapıştır.Pipetlerin 3cm'likkısımlarının kartonun bir yönünde aynı hizada dışarıda kalmasına dikkat et.

3.Pipetlerin kartonun dışına taşan uclarını çaprazlama kes.İlk pipet yaklaşık 10cm ve sondakinin boyu aynı kalacak şekilde kesebilirsiniz.

4.Enstrümanını pipetlerin kesmediğin ucları yukarıda olacak şekilde tut ve dudağına yaklaştır.Şimdi,ses elde etmek için üfle!

Ne oluyor?: 

NASIL BİR SES ÇIKARDIN?

      Kısa pipetler uzunlardan daha yüksekses çıkarıyor.Çünkü pipetler tüp görevi görür.Yukarıdan üflemeye başladığında,hareketlenen hava her bir pipette aşşağı yukarı gezinen titreşimler oluşur.Ne kadar sert üflersen titreşimler o kadar sert olur ve böylece daha yüksek bir ses çıkarırsın.Kısa pipetler daha yüksek ses çıkarır,çünkü titreşimlerin hızı tüpün uzunluğuna bağlıdır.Daha hızlı titreşimler oluşturur.

Uygulama Maliyeti: 
0 TL
Kaynaklar: 
SÜPER DENEYLER KİTABIM


Main menu 2

Dr. Radut Consulting