Jump to Navigation

Dalgıç

Malzemeler:

Metal pulları nalburdan bulabilirsiniz. Plastik şişe 1 lt veya daha büyük olabilir. Şişenin ve pipetin şeffaf olması olan bitenin gözlenmesi için önemli.

Uygulama Basamakları: 
  1. Şişeyi su ile doldurun, şişenin üst kısmında birkaç santimetrelik boşluk kalabilir.
  2. Pipeti 10 cm kadar kesin
  3. Pipetin bir ucunu sıcak silikon tabancası ile aralık kalmayacak şekilde kapatın
  4. Pipetin diğer ucuna yakın bir yere bir adet put takıp altından silikon tabancası ile pipete tutturun. Dalgıcınız hazır.
  5. Pipeti şişeye pul aşağıda kalacak şekilde bırakın, dalgıç yüzüyor olmalı.
  6. Şişenin kapağını sıkıca kapatın.
  7. Şişeyi sıktığınızda dalgıcın şişenin dibine indiğini bıraktığınızda ise yeniden yukarı çıktığını gözlemleyin. Eğer dalgıç batmıyorsa dalgıcı şişeden çıkarıp damlalık gibi kullanarak içine biraz su çekin. Bu şekilde pipetin içinde daha az hava olduğundan yüzerliği azalacaktır.
Ne oluyor?: 

En başta dalgıç yüzer durumda. Yani dalgıçla aynı hacimdeki sudan daha hafif. Şişeyi sıkıştırdığımızda suyun basıncını arttırıyoruz, pipetin içindeki hava sıkışıyor ve boş kalan yere su doluyor. Su dolunca dalgıç kendi hacmindeki sudan daha ağır hale geliyor ve dalgıç batıyor. Dalgıçın batabilmesi için mutlaka ağırlık koymalıyız, pulları bu yüzden kullanıyoruz. Bir pul yetmezse iki pul da kullanabiliriz. Gerçekte de dalgıçlar suyun içinde bu şekilde dengede duruyorlar. Suya batabilmek için bellerine ağırlık takıyorlar. Suyun altına indikçe basınç artıyor ve hem ciğerlerindeki hem de giymiş oldukları yelekteki hava sıkışıyor bu şekilde dibe hızla inmeye başlıyorlar, bunu engellemek suda dengede durabilmek için sırtlarındaki tüpten yeleğe hava aktarmaları gerekiyor. Şişeyi öyle bir sıkıştırın ki dalgıç şişenin ortasında dengede dursun.

Uygulama Maliyeti: 
5 TL

Yorumlar

khj_lmh_aycan kullanıcısının resmi

gerçekten ilginç bir deney hele bastırdıkça ileri geri gidip dengelenmesi de  güzel :)

cokcock koto

Toprak_Ece kullanıcısının resmi

ellerine sağlık cnm.bizi düşünmen yeterli.bence çok güzel ve ilginç bir deney olmuş.Main menu 2

Dr. Radut Consulting