Jump to Navigation

Güneş Sistemi Ölçek - Uzaklık

Malzemeler:

Ev Yapımı Bilim sitesinde bulabileceğiniz "Güneş Sistemi Ölçek - Büyüklük" etkinliğindeki gezegenler kullanılabilir, gezegenlerin yerine geçecek top veya başka işaretler kullanılabilir, veya okulda uygulanacaksa seçilecek öğrenciler bir gezegen olabilir.

Uygulama Basamakları: 
  • Güneş sistemindeki gezegenler genelde birbirlerine eşit uzaklıktaymış gibi modeller görmüşüzdür. Bu etkinlik ile iç ve dış gezegenlerin Güneş'e uzaklıklarını gerçek oranlarla görsel olarak gösteriliyor.
  • Güneş sistemimizde 8 gezegen var. Güneş’ten uzaklıklarına göre Merkür, Venüs, Dünya, Mars, Jüpiter, Satürn ve Neptün olmak üzere sıralanıyorlar.
  • Bu 8 gezegen, ve dış gezegenler olarak ikiye ayrılıyorlar. Merkür, Venüs, Dünya ve Mars;  Güneş sistemimizin iç gezegenlerini; Jüpiter, Satürn, Uranüs ve Neptün ise dış gezegenleri oluşturuyorlar.  İç ve dış gezegenleri bir asteroit (gezegensi) kemeri ayırıyor, yani Mars ve Jüpiter arasında çapları 1000 km’yi geçmeyen, yüz binlerce büyüklü küçüklü uzay cisminin oluşturduğu bir kemer bulunuyor.
  • Resimde de görüldüğü gibi iç gezegenler, dış gezegenlere göre Güneş’e çok daha yakın.
  • Güneş sistemimizdeki gezegenlerin Güneş’e olan uzaklıklarını aşağıdaki tabloda görüyoruz. Bu tablodaki ilk sütun gerçek uzaklıkları, ikinci sütun ise Merkür-Güneş uzaklığı birim alındığında ortaya çıkan göreceli uzaklıkları gösteriyor.

 

Güneş'e uzaklık

(milyon km)

Güneş'e uzaklık / Merkür-Güneş uzaklığı

Merkür

58

1,0

Venüs

110

1,9

Dünya

150

2,6

Mars

230

4,0

Jüpiter

780

13

Satürn

1400

25

Uranüs

2900

50

Neptün

4500

78

  • Bu etkinlik mümkün olduğunca büyük bir alanda yapıldığında, daha kolay anlaşılıyor. Yukarıdaki tablodaki oranlara göre gezegen görevi gören cisim veya insanları yerleştirebiliriz veya kendilerinin yerleşmeleri isteyebiliriz.

 

 

Uygulama Maliyeti: 
0 TL
Kaynaklar: 
Bu uygulama 2008-2009 yıllarında gerçekleşmiş Bilim Eğitiminde Astronomi projesinin çıktılarındandır. Projenin websitesine www.astroed.net adresinden ulaşılabilir. Ölçüler www.nineplanets.org adresinden alınmıştır.


Main menu 2

Dr. Radut Consulting